loading.gif
mobile-banner-bg

crossYALAN HABER

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın da ortak olduğu bir kesim tarafından Malatya’nın “afetten az etkilenen iller arasına eklendiği” iddia edildi.

tickDOĞRUSU NE?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu iddiaları net bir dille yalanladı ve gerçek sınıflandırma listesini sosyal medya hesabından paylaştı.

crossYALAN HABER

CHP’li Hatay Büyükşehir Belediyesi, resmi Twitter hesabından Hatay'da acil içme suyu probleminin artarak sürdüğünü açıkladı. Problemin çözümü için belediyenin girişimlerinin devam ettiği bildirildi.

tickDOĞRUSU NE?

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş yaptığı açıklamada, #HataydaSuYok etiketiyle sosyal medyada gündem olan konunun hazır şişelenmiş ve damacana suya ilişkin olduğunu belirtti. Hatay Valiliği, içme suyuna ilişkin basın açıklaması yaptı. Söz konusu basın duyurusunda, deprem sonrası meydana gelen şebeke arızalarının giderildiğini ve şebeke suyunun hijyen amacıyla kullanılmasında herhangi bir sorun olmadığı belirtildi. Valilik, içme suyu olarak damacana ve şişe su kullanılması gerektiğini, AFAD tarafından bölgeye içme suyu sevkiyatının sürekli yapıldığını ve yeterli su stokunun mevcut olduğunu belirtti. Açıklamanın sonunda ise "Sosyal medyada bu konuda kara propaganda yapanlar hakkında gerekli cezai işlemler yapılmaktadır." ifadesine yer verildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise yaptığı açıklamada Hatay'da olduğunu ve dün akşamdan itibaren sosyal medyada "su ihtiyacı var" denilerek spekülasyon yapıldığını ifade etti. Su stokunun mevcut olduğunu ve depremzedelere sürekli dağıtıldığını aktardı.

crossYALAN HABER

HDP Sözcüsü Ebru Günay, TSK’nın depremzedeleri kurtarmak yerine, depremden hemen sonraki gün Suriye ve Irak’ta sivilleri bombaladığı iddiasında bulundu.

tickDOĞRUSU NE?

Terör örgütü PKK/YPG, depremi fırsat bilerek Tel Rıfat’tan Öncüpınar Hudut Karakoluna roketli saldırı düzenlemiştir. Bir yandan depremzedelerin yaralarını sarmaya çalışan TSK unsurları, diğer yandan terör örgütü PKK/YPG’nin Irak ve Suriye’nin kuzeyinden gelen saldırılara karşılık vermiştir. Siviller konusunda dünyanın en hassas ordusu olan Türk Silahlı Kuvvetleri sivilleri değil, terör hedeflerini vurmuştur.

crossYALAN HABER

Bazı sosyal medya hesaplarının yaptığı paylaşımlarda, Kızılay çadırlarının üzerinde yer aldığı iddia edilen ve Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık'ın da önünde fotoğraf çektirdiği öne sürülen "tüm kredi kartları geçerlidir" görseli paylaşıldı.

tickDOĞRUSU NE?

Söz konusu fotoğraf karesinin iki ayrı fotoğrafın birleştirilmesiyle oluşturulduğu belirlendi. Çadır fotoğrafının 2019 yılında Kızılay'ın Küçükçekmece şubesinin organize ettiği iftar programına ait olduğu, Dr. Kerem Kınık'ın fotoğrafının ise 19 Şubat 2023 tarihinde Diyarbakır'da çekildiği belirlendi. Çadırın üzerinde yer alan "tüm kredi kartları geçerlidir" yazısı ise görüntüye sonradan eklenmiş.

crossYALAN HABER

FETÖ’cü “Who?” isimli Twitter profilinin dolaşıma soktuğu bir videoda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ait bir tırın altında iple bağlanmış televizyon kutusunun yer aldığı görüldü. Videoya "Hatay AFAD Koordinasyon merkezine yardım amacıyla gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tırı ve altına gizlemeye çalıştıkları çalıntı televizyon. Biz ne zaman bu kadar kötü olduk? Pes" ifadeleri eklendi.

tickDOĞRUSU NE?

Görüntülerdeki TV 'kutusunun' afet bölgesine gönderilen mobil koordinasyon aracının içerisinde kullanılan televizyona ait olduğu belirtildi. Cihazın daha sonra yeniden taşınması sırasında zarar görmemesi amacıyla kutusunun tırın altında muhafaza edildiği, söz konusu iddianın yalan ve çarpıtma olduğu ifade edildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Destek Hizmetleri Daire Başkanı Ahmet Sami Kulaklıoğlu da sosyal medya hesabından konuyla ilgili açıklama yapıp asılsız iddialara tepki gösterdi.

crossYALAN HABER

Farklı ülkelerdeki sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşılan, yıkılmak üzere olan bir binanın önünde elinde ekmeklerle çekilen yaşlı adam fotoğrafının, 6 Şubat Kahramanmaraş depremi sonrası bir depremzedeyi gösterdiği iddia edildi.

tickDOĞRUSU NE?

Fotoğraf, 12 Kasım 1999 tarihinde Düzce’yi vuran 7,2 büyüklüğündeki deprem sonrası Anadolu Ajansı’ndan Abdurrahman Antakyalı tarafından Kaynaşlı’da çekilmiştir. Fotoğrafta bir eliyle dağıtılan ekmekleri tutarken bir eliyle gözyaşlarını silen Eşref Cengiz, 2004 yılında kanser hastalığı nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Cengiz’in yürek burkan fotoğrafı, 1999 depreminin simgesi haline gelmiştir.

crossYALAN HABER

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, belediyelerin riskli bina yıkma yetkisi olmadığını iddia etti.

tickDOĞRUSU NE?

İmar Kanununun 39. maddesine göre belediyelerin riskli binaları yıkma yetkisi bulunmaktadır.

crossYALAN HABER

Ümit Özdağ, Hatay Altınözü İlçesi Sarıbük Mahallesi’ne bağlı Firri çiftliğinde yaşayan 60 kişiye, “AK Partili olmadıkları için yardım edilmediği” iddiasında bulundu.

tickDOĞRUSU NE?

Depremin ardından Sarıbük Mahallesi Firri çiftliğine Jandarma ekipleri tarafından ivedilikle ulaşılmıştır. İddialar üzerine açıklama yapan çiftlik sakinleri, yetkililerin depremin ardından çadır, battaniye, giyim ve gıda malzemeleri getirdiğini belirtmiş, iddiaları yalanlamıştır.

crossYALAN HABER

Muhalif gazeteci Veysi Dündar, Halk TV’de askeri hava araçlarının deprem bölgesi için seferber edilmediği iddia edildi.

tickDOĞRUSU NE?

Depremin yaşandığı bölgeye Hava Kuvvetlerine bağlı nakliye uçaklarının yanında; Kara Kuvvetlerine bağlı CH-47 tipi ağır nakliye helikopterleri ve AS-532 tipi helikopterlerle intikal etmiştir. Sisli ve karlı havaya rağmen deprem bölgesine askerlerimizin intikali ve acil yardım sevkiyatı için ilk iki günde yüzlerce sorti yapılmıştır. TCG GAZİANTEP’e konuşlu SH-70 Sea Hawk Helikopteri ile çevre hastanelere sıhhi tahliyeler gerçekleştirilmiştir. Milli Savunma Bakanlığı bünyesindeki helikopterler, 1 Mart itibarıyla Adana İncirlik’ten 4 bin 388 sorti uçuş yapmış ve 1 milyon 603 bin 35 kilo yardım malzemesi taşımıştır. Durmaksızın çalışan Mehmetçik, 2 Mart itibarıyla 311 köye havadan yardım malzemesi ulaştırmıştır.

crossYALAN HABER

CHP’li İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, depremde zarar gören 659 yıllık Aziz Georgios Rum Ortodoks Kilisesi hakkında “tarihi eser tesciline sahip olmadığı gerekçesiyle yıkım kararı verildiğini” iddia etti.

tickDOĞRUSU NE?

Kiliseye dair resmi bir yıkım kararının olmadığı, sadece bir tutanak tutulduğu tespit edildi. Aziz Georgios Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Menir Balıkçıoğlu medyaya yansıyan haberlerin doğru olmadığını aktardı. Aziz Georgios Rum Ortodoks Kilisesi Papazı Yuhanna Papasoğlu, tescil sürecinin yapının geçirdiği restorasyon süreci sebebiyle aksadığını ve 2022'nın sonu itibarı ile sürecin başladığını kaydetti.

crossYALAN HABER

CHP Parti Meclisi üyesi Fikri Sağlar, deprem bahane edilerek özellikle, Hatay’ın siyasi nüfusunu değiştirmek adına sınır kapılarının açıldığını iddia etti.

tickDOĞRUSU NE?

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, sınır kapılarından herhangi bir geçiş söz konusu değildir. Türk Silahlı Kuvvetleri, sınırımızı termal kameralar ve insansız hava araçları ile 7/24 esasıyla izlemektedir. Hudutta herhangi bir hareketlilik ve geçme teşebbüsü söz konusu değildir. İddia sahibi daha önce de benzer iddialarda bulunmuş, daha sonra iddiasının doğru olmadığını açıklamıştır.

crossYALAN HABER

Bazı sosyal medya hesaplarında soğukta titreyen küçük kız çocuğu görüntülerinin, “Türkiye’deki deprem bölgesinde kaydedildiği” iddia edildi.

tickDOĞRUSU NE?

İddiaya konu görüntüler, çocuk yaşta Suriye’deki savaşın görüntülerini kaydetmeye başlayan ve halen Suriye’deki olayları sosyal medya hesabından duyurmaya çalışan Muhammed Necm’in YouTube kanalından 1 yıl önce paylaşılmıştır. Görüntüler, Suriye’deki kamplarda zorlu kış şartları altında hayata tutunmaya çalışan insanların dramını anlatmaktadır.

crossYALAN HABER

NATO'nun "JFC Naples" isimli sosyal medya hesabından yapılan bir paylaşımda, 4 bin kişiye ev sahipliği yapabilecek bir konteyner kentin inşası için harekete geçildiği açıklanmıştı. Sosyal medya kullanıcısı Burak Turna, NATO'nun desteğini “işgal veya müdahale için gelen askeri kuvvetler olarak” olarak paylaştı ve bu iddia yayıldı.

tickDOĞRUSU NE?

NATO Türkiye'ye asker değil, ekipman ve konteyner desteği göndermeye hazırlanıyor.

crossYALAN HABER

CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kendi iletişim kanallarında deprem bölgesinde çekilmiş fotoğraflarının paylaşılmadığını iddia etti.

tickDOĞRUSU NE?

İmamoğlu’nun kendi sosyal medya hesabından deprem bölgesinde fotoğraf çektirip bol bol paylaşım yaptığı görüldü.

crossYALAN HABER

Bölgede yaşayan sığınmacılar ile ilgili Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ katıldığı bir televizyon programında, sayısı 600 bini bulan Suriyelilerin İstanbul ve İzmir'e gönderileceğini, seyahat ücretlerinin de Göç İdaresi tarafından karşılanacağını iddia etti.

tickDOĞRUSU NE?

Yetkililer, Zafer Partisi Lideri'nin iddiasını yalanlarken, bu konuda alınmış herhangi bir resmi karar veya hayata geçirilmiş bir uygulama olmadığını teyit etti. Bunun yanı sıra ücretlerin Göç İdaresince ödeneceği iddialarının da asılsız olduğunu belirten yetkililer, çevre illere göç eden sığınmacı sayısının da 600 bin gibi bir rakamın söz konusu dahi olmadığını ifade etti.